BlogSelimiye Hakkında Bilinmesi Gerekilenler

Selimiye Hakkında Bilinmesi Gerekilenler

Yeşillikler içerisinde son derece durgun ve temiz bir denize sahip olan Selimiye, Marmaris’in eşsiz köylerinden bir tanesidir. Son derece sakin ve dingin bir atmosfere sahip olan Selimiye, huzur bulmak ve şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyen kişiler için ideal bir yerdir. 

Köyün kıyısında kaliteli ve küçük lokantaların bulunduğu köy, genel olarak misafirperver bir yapıdadır. Selimiye’de plajın çarpıcı özellikleri olmasa dahi köye 2 kilometre uzaklıkta yer alan Sığliman son derece kumlu ve eşsiz bir plajdır. Bunun yanı sıra köyün çevresinde bulunan tarihi kalıntılar da görenleri kendine hayran bırakacak bir yapıdadır. 

Tarihte Selimiye

Selimiye Köyü, Antik dönemde Hydas olarak bilinmekteydi. Güneydoğu yöresinde bulunan tepelerde Helenistik Dönem’e ait çeşitli tarihi sur kalıntıları bulunmaktadır. Tarihi ve coğrafi açıdan stratejik bir öneme sahip olan Selimiye, kötü hava şartlarında sığınılacak bir liman olarak kullanılmıştır. Korsanların iç kesimlerde 3 adet gözetleme kulesi kurduğu bilinmekteydi. Bu limana sığınan gemileri hedef alan korsanların Selimiye tarihinin önemli bir bölümünü oluşturduğundan bahsedebiliriz. 

Tatil beldesinde bulunan diğer tarihi mirasların arasında tiyatro, manastır ve deniz feneri bulunduğundan bahsedebiliriz. Bölgede gerçekleştirilen çalışmalar ile ortaya Bodrum Sualtı müzesi çıkmıştır. Bunun yanı sıra zeytin, çam, badem ağaçlarının yer aldığı Selimiye yaz aylarında dinlenmek ve hayatın tadını çıkartmak için ideal bir köydür. 

Selimiye Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Selimiye, Muğla’nın Marmaris ilçesinde yer alan bir köydür. İl merkezine 45 km uzaklıkta bulunan köy, turistik açıdan son derece gelişmiş bir yapıya sahiptir. Türkiye’nin çeşitli noktalarından Marmaris’e otobüsler ile ulaşım mümkündür. Marmaris’ten Selimiye’ye ulaşım için ise ilçe merkezlerinden kalkan dolmuş ve taksiler kullanılmaktadır. Şehre en yakın havalimanı Muğla Dalaman Havalimanı’dır. 150 km uzaklıkta bulunan havalimanından köye ulaşım için servisler ve şehir içi toplu taşıma olanakları bulunmaktadır.

Yukarıda yer alanların yanı sıra özel araçlar ile köye ulaşmak istenmesi durumunda İçmeler üzerinden Selimiye’ye ulaşım mümkündür. İzmir’den 4 saat, İstanbul’dan 12 saat, Bursa’dan 8 saat ve Ankara’dan 9 saatte köye ulaşım mümkündür.

Otelimize Rezervasyon Yapın

Bu Formu Doldurduğunuzda KVKK Kanunu Çerçevesinde, Verileriniz Şirketimiz Tarafından Toplanıp İşleneceğinize Onay Vermiş Olursunuz.